عکسبرداری کریستین دیور در دسامبر سال 2022

عکسبرداری دیور

در این عکسبرداری برخی از سلبریتی هایی که در زمینه مد هستند و طرح های ماریا گرازیا چیوری به تصویر کشیده می شوند که نشان دهنده تکامل فمنیستی او به خانه مشهور فرانسوی است.

نوشته الکساندرا مارشال

در سال 2016 ماریا گرازیا چیوری از والنتینو استخدام شد تا به کریستین دیور در زمینه مد کمک کند. بسیاری او را اولین زنی می دانند که رهبری خانه مد پاریس را بر عهده داشت. اما بعد از پنج سالی که او تصدی رهبری خانه مد پاریس را داشت، در ادامه خواهیم دید که چه اتفاقاتی افتاده است.

برنامه ای که چیوری در تمام این مدت داشت این بود که به کار خرید و فروش وارد شود. فروش لباس پایین ترین رده را در میان عطر، آرایش یا لوازم جانبی که در یک خانه لوکس وجود داشت را به خودش اختصاص داده بود. همه این ها به لطف او بسیار افزایش یافته اند و برای اولین بار در سال 2019 عطر را تحت الشعاع خود قرار داد. در تصویر زیر می توانید بازیگر زن زوئی دویچ را مشاهده کنید که احساسات هم قطارانش را بازتاب می دهد. همه آن ها معتقد هستند لباس هایی که دیور می پوشد همه توسط چیوری تهیه می شوند. با این حال چیوری برنامه بلند پروازی را نسبت به نتیجه کارش داشت و آن این بود که می خواست برند LVMH را به یک دستگاه پیام رسان فمینیستی تبدیل کند.

او دقیقا آدمی نیست که پنهان کاری کند. وقتی که برای اولین بار نمایش او در بهار 2017 توسط یک مدل پسرانه به نام روث بل رهبری شد، چیوری به راحتی تمایل به استفاده از لباس های جنس مخالف داشت. ژاکت ها بسیار گشاد شدند. مدل ها بر روی استیج او با صندل‌های تخت، چکمه‌های پاشنه‌دار و کفش‌های پاشنه‌دار راه می رفتند.

لوازم جانبی چیوری و اسپرت و بسیاری وسایل زیبای دیگر با زنگ و سوت طراحی شده اند. The Book Tote، یکی از قطعات مورد علاقه او است که در این فصل کاملا گلدوزی شده است. بعضی ها دوست دارند که تی شرت ساده سیاه و سفید بپوشند. شعاری که در این مجموعه وجود دارد، Chimamanda Ngozi Adichie است که ما همه فمینیست هستیم که بلافاصله در فضای مجازی منتشر شده بود. تا به امروز کسی نتوانسته است آن را متوقف کند.

چیوری مجبور شد بخاطر آن پیراهن بجنگد. او می گوید: مدیرعامل ما در آن زمان نمی خواست این پیراهن را بفروشد. او گفت: دیور یک شرکت تولید تی شرت نیست. ما یک شرکت مد هستیم. اما یک تی شرت یکی از اجزای اصلی کمد لباس به شمار می آید و به همین دلیل است که من از تی شرت استفاده می کنم. این بحث آسانی نبود و من باید او را متقاعد می کردم که یک کار کوچکی انجام دهد و مقداری از پولش را به خیریه بدهد. ما تی شرت بسیار کمی تولید کردیم و اکثر این تی شرت هایی که در سراسر جهان مشاهده می کنید، تقلبی هستند.

آن ها برای هر نمایشی کارهای زنان دیگر را آن طور که چیوری می خواهد تکرار می کند. از جمله فمینیست ها و منتقد هنری ایتالیایی دهه 1970 می توان به کارلا لونزی («من می‌گویم من») و نویسنده رابین مورگان («خواهرانگی است» جهانی”) اشاره کرد. همکاری‌ هایی با اسطوره‌ های هنری مانند جودی شیکاگو (مد لباس‌ های بهار ۲۰۲۰)، کلر فونتین (نئون‌های نئونی او در نمایش لباس ‌های آماده پاییز ۲۰۲۰ شعارهای ضد پدرسالاری سر می‌داد) و طراح رقص شارون ایال وجود داشته است.

بخش هایی از کروز 2022 را می توانید در این عکس ببینید. چیوری یک تصویرگر به نام کریستیانا سولو را استخدام کرد تا طرحی را برای زنان ورزشکار با یک چاپ ظریف طراحی کند. دو و میدانی موضوع فصل بود که از طرح های باستان و مدرن در آن ها الهام گرفته شده بود. لباس های توگا مملو از بازسازی توسط انسان شناس فمنیست ماریجا گیمبوتاس بود که ایشان نویسنده کتاب الهه ها و خدایان اروپای قدیم بود.

چیوری می گوید که در اولین مصاحبه ای که با دیور داشتم، به او گفتم که ایده ام یک ایده فمنیستی است. من فکر می کنم زنانگی یک تله است. چیزی که برای من جالب است، کار اجتماعی در زمینه مد است. این بدان معنی است که نه تنها به دنبال همکاری های سطح بالا هستیم، بلکه اغلب به دنبال آتلیه های زنانه در سراسر جهان نیز خواهیم بود. شعار آن ها این است که تی شرت ها را به زنانی بفروشند که مایلند صدها دلار برای آن بپردازند. حمایت از تولیدکنندگان این تی شرت ها بخشی از معامله می تواند باشد.

چیوری یکی از مشتریان آتلیه چاناکیا در بمبئی بود که صنعتگرانش با 150 تکنیک با دست گلدوزی های مختلف انجام می دادند. او بر اساس نقاشی هنرمند Eva Jospin چند ملیله دوز را برای لباس های فشن پاییز و زمستان 2021-2022 استخدام کرد. او با استفاده از مدرسه صنایع دستی خود به زنان کم درآمد کمک می کند تا جایگاه حرفه ای صنعتگری خودشان را ارتقا ببخشند تا به موقعیت مردان برسند.

اما یکسری ایرادات اساسی به چیوری وارد شده است. انتقادی که به چیوری گرفته شده است، اینه که او برای مجموعه هایش فرهنگ های مختلف را تصاحب کرده است. در تبلیغی که جینفر لارنس قفقازی انجام داده است، از طراحی مکزیکی در لباس هایش استفاده شده است و در رسانه های اجتماعی نیز منتشر شده است. در سال 2019 چیوری دخترش به نام راشل رجینی را استخدام کرد. او دارای مدرک تحصیلی از گلداسمیت، دانشگاه لندن است که در زمینه تاریخ هنر و مطالعات جنسیتی فعالیت می کند. او به یک مغز فرهنگی نیاز داشت تا به تیم طراحی اش کمک کند. آن ها تاکنون سه جلسه انجام داده اند تا در مورد انتظاراتی که مشتریانشان دارند اطلاعات بیشتری را کسب کنند.

او همیشه پیشنهاداتی که از سوی تیم طراحش مطرح می شود را می پذیرد که از آزمون های واقعی عبور نکرده اند. مدل های ایتالیایی را با سایز 40 مناسب می دانند. او می گوید بعضی از طراحان جوانم هنوز رویای مدل های لاغر را می بینند. تغییر این کلیشه می تواند بسیار دشوار باشد.

چیوری قصد دارد برندی را برای زنان تولید کند که حرفی برای گفتن داشته باشد. جورنی اسمولت، بازیگری بود که قبل از این فیلمبرداری، آخرین بار در مراسم جوایز امی، در بازی لاوکرافت کانتری دیور را پوشید. او می گوید: ماریا گرازیا گفتگوی بین زنانگی و مردانگی و چگونگی کشف آن از طریق مد را دوباره تجسم کرده است. این اولین باری بود که نامزد می شدم. لباس Dior Haute Couture را اولین بار بود که می پوشیدم. این یک طرح کلاسیک بود که در دستان ماریا گرازیا بسیار خلاقانه دوخته شده بود. من با جزئیات پیچیده آن را پوشیدم و خودم را مثل یک الهه در آن احساس می کردم.

سوپر مدل ناتالیا وودیانووا از اولین روز حضور چیوری در خانه حامی بزرگی بوده است و هرگز نمایشی را از دست نداده است. وودیانووا می‌گوید: «به او پلتفرم باور نکردنی در دیور داده شد و او به عنوان یک طراح صاحب آن بود، اما از آن برای جشن گرفتن به نام همه زنان در سراسر جهان استفاده می ‌کند.»

چیوری می گوید: من با زنان ارتباط بسیار زیادی دارم و از افکار و ایده های آن ها کاملاً آگاهی دارم. من واقعا فکر می کنم که باید به گونه ای کار کنم که بتوانم به زنان در سراسر جهان خدمت کنم، تا وقتی آن ها به ما مراجعه می کنند، چیزی پیدا کنند که به آن ها کمک کند و احساس بسیار خوبی داشته باشند و از این کار و زندگیشان لذت کافی را ببرند. وقتی ژاکت ما را می پوشند احساس خوبی داشته باشند. اینکه وقتی کفش ما را می پوشند بتوانند خوب راه بروند که این هم زیبایی است. من این را دوست ندارم برای اینکه زیبا به نظر برسم باید چیزی را بپوشم که در آن احساس ناراحتی می کنم.

منتقدان همیشه در مورد دیدگاه چیوری خیلی مهربان نبوده ‌اند، اگر چه این اولین بار نیست که صاحب نظران حرفه ‌ای مد به‌ طور کامل از چشم ‌انداز غم ‌انگیز غافل می‌ شوند. او معتقد است که در مورد همنام خانه که به کرست و کت و شلوار علاقه داشت، همینطور بود. چیوری می‌گوید: «اگر لغت نامه کوچک مد نوشته آقای دیور را بخوانید، می ‌بینید که او بسیار کاربردی است. “شما باید کیفی را انتخاب کنید که مشکی باشد، باید کفشی را انتخاب کنید که مشکی باشد، که بتواند برای روز و عصر کار کند. همچنین پالت رنگ او خاکستری، مشکی، آبی است.” با این حال، نمی ‌توانیم به چنین نکته ‌ای توجه کنیم: جدیدترین نمایش چیوری ادای احترامی بود به مود دهه 1960، با رنگ ‌بندی ‌های روشن و کت و شلوار های دامن کوچک. حتی دختر های عصبی و اهل مطالعه هم دوست دارند تاب بخورند.

چیوری سخت کار می کند تا این ها را جدی نگیرد. وقتی یک طراحی به خانه ای مانند دیور با این تاریخ عظیم می رسد کار بسیار سختی را انجام داده است. من در 52 سالگی به این حرفه وارد شده ام و تجربه بسیار زیادی را کسب کرده ام. برای من بسیار جالب است که برای دادن یک حس کاملاً جدید مد را متحول کنم. من مد را خیلی دوست دارم.

لینک: instyle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *